جام جم:

كم‌خوني موجب كوتاه قدي مي‌شود

محسن خوش نيت در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: ژنتيك نقش مهمي در تعيين قد نهايي افراد دارد. براي بهبود رشد قدي تشخيص قطعي علت كوتاهي قد مهم است و بايد درمان متناسب با علت بروز آن شروع شود و در كوتاهي قد ژنتيكي درمان با هورمون رشد مؤثر نيست.

اين فوق تخصص غدد گفت: كمبود هورمون رشد ، فقط بر اساس آزمايش‌هاي هورموني مشخص نمي‌شود.كم‌خوني موجب كوتاه قدي مي‌شودسرعت رشد در دوران كودكي نيز بايد بررسي شود، يعني اگر در دوران كودكي، سرعت رشد قدي خوب بود، بر اساس يك آزمايش هورموني نمي‌‌توان كمبود هورمون رشد را تشخيص داد و درمان را شروع كرد.

خوش نيت اضافه كرد: كوتاهي قد به علت‌هايي مانند كوتاهي قد ژنتيكي، تأخير سرشتي در رشد، سوء‌تغذيه، كمبود ويتامين D و كمبود كلسيم كه موجب نرمي استخوان مي‌‌شود ، كم‌خوني‌ها ، بيماري‌هاي التهابي دستگاه گوارش ، بيماري‌هاي كليوي مزمن، نارسايي قلبي، بيماري‌هاي مزمن ريوي يا كبدي و كم‌كاري تيروئيد مي‌تواند باشد.

وي افزود: كودكاني كه از سن 2 سالگي، كوتاهي قد دارند و سرعت رشد آنها در سال تقريباً طبيعي است، ولي سن استخواني آنها عقب‌تر است. بلوغ در اين كودكان با تأخير است، ولي در نهايت، بيشتر اين كودكان به حد ژنتيكي قد خود مي‌‌رسند.

خوش نيت اضافه كرد: همه افراد در 3 مرحله رشد مي‌كنند. در 2 سال اول زندگي 30 تا 35 سانتي‌متر افزايش قد دارند كه اين رشد سريع با افزايش سن كاهش مي‌ يابد. از دو سالگي به بعد كودكان هر سال 5 تا 7 سانتي‌متر قد مي‌كشند. البته در نزديكي سنين بلوغ سرعت رشد كمتر خواهد ‌شد. سرانجام در دوره بلوغ يك جهش رشد قدي وجود دارد كه به طور متوسط در پسران 25 تا 30 سانتي‌متر و دختران 20 تا 25 سانتي‌متراست.

اين فوق تخصص غدد گفت: حداكثر جهش رشد قدي در دختران پيش از شروع عادت ماهانه و در پسران در مراحل انتهايي‌تر بلوغ است. به‌ طور معمول در سنين 15 تا 17 سالگي در دختران و 16 تا 18 سالگي در پسران، صفحات رشد (صفحات غضروفي استخوان) بسته مي‌‌شوند و امكان افزايش قد، پس از آن وجود نخواهد داشت.


برچسب‌ها: كم‌خوني, كوتاه قدی
+ نوشته شده در ۹۲/۰۸/۰۵ساعت 22:15 توسط مهدی کرمانی |

ریحان؛ آرامبخش و خواب‌آور

این سبزی بسیار معطر و خوشبوست. ضد یبوست، ضدتشنج، رفع‌كننده سردردهای عصبی (میگرن) و سرگیجه است و به دلیل تركیبات آرامبخش برای رفع بی‌خوابی‌های اضطرابی موثر بوده و مسكن خوبی به شمار می‌رود.

ریحان، شیر مادران شیرده را زیاد می‌كند و برای رفع التهاب كلیه مفید است. این سبزی نفاخ نیست و اسپاسم‌های معده را برطرف می‌كند.


شاهی؛ محرك فعالیت كلیه‌ها

این سبزی طبیعت معتدلی دارد. به دلیل دارا بودن ویتامین‌هایA و C جزء آنتی‌اكسیدان‌های قوی بوده و برای دفع رادیكال‌های مضر بدن مفید است. همچنین پایین‌آورنده قند خون بوده و لكه‌های قهوه‌ای و كك و مك ناشی از تماس مستقیم با نور خورشید را رفع می‌كند.

براساس تحقیقاتی كه در دانشگاه پزشكی شهید بهشتی انجام شده است، شاهی چربی و كلسترول بد خون را كاهش می‌دهد و روغن‌های فرار آن برای مخاط تنفسی، آسم، برونشیت و سرفه‌های مزمن مفید است.

تركیبات موجود در این سبزی محرك فعالیت كلیه‌ها بوده و دافع سنگ كیسه صفرا، مثانه و كلیه است و فوق‌العاده برای دردهای مفصلی و نقرس مفید است.


برچسب‌ها: فواید سبزی خوردن, فواید, سبزی, خوردن, سبزی خوردن, ریحان, محرك فعالیت كلیه‌, تربچه, سلول‌های سرطانی, كاهنده قند خون
ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۹۱/۰۳/۱۹ساعت 9:30 توسط مهدی کرمانی |

مجله پزشکی ژورنال:

آیا ازدواج باعث چاق‌ شدن می‌شود؟

به گزارش تایم‌ آنلاین این بررسی که نتایج آن در ژورنال obesity منتشر شده است، به این قصد انجام شد که چگونگی تاثیر زندگی مشترک را بر وزن افراد تعیین کرد.

پژوهشگران تغییرات وزن و وضعیت روابط میان 6949 نفر را در طول چند سال دنبال کردند، و یافته‌های آنها نشان داد که افرادی که ازدواج می‌کنند، و همخانه می‌شوند، با احتمال بیشتری چند کیلویی وزن اضافه می‌کنند.
این پژوهشگران در دانشگاه کارولینای شمالی نشان دادند که زنان پس از یک سال زندگی مشترک با مردان در معرض افزایش احتمال اضافه وزن قرار می گیرند. هر مدت بیشتری از این زندگی مشترک می گذرد، احتمال افزایش وزن بیشتر می‌شود. در مورد مردان خطر چاقی تنها در بین سال اول و دوم زندگی مشترک اوج می‌گیرد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۹۰/۰۴/۲۸ساعت 12:39 توسط مهدی کرمانی |

جهان نیوز:

كار سخت یا مطالعه در زمان بیماری ممكن است منجر به كاهش كارآئی مغز و در نتیجه صدمه مغزی شود.با انجام یا عدم انجام چند کار ساده می توان از زوال مغز جلوگیری کرد.نادیده گرفتن بعضی کارهای پیش پا افتاده باعث می شود عملکرد مغز در طول روز کاهش پیدا کند.رفتاری که به مغز آسیب می رساند

1. نخوردن صبحانه
كسانی كه صبحانه نمی خورند قند خونشان به سطح پایین تری افت می كند. این امر باعث تامین نامناسب مواد غذائی برای مغز و در نتیجه افت فعالیت مغزی می شود.

2. پرخوری:
این امر باعث تصلب شرائین (سختی دیواره رگهای) مغز شده و منجر به كاهش قدرت ذهنی می شود.

3- دخانیات:
این امر باعث كوچك شدن چند برابری مغز و منجر به آلزایمر می شود.

4. استفاده زیاد قند و شكر:
استفاده زیاد قند و شكر جذب پروتئین و مواد غذائی را متوقف می كند و منجر به سوء تغذیه و احتمالا اختلال در رشد مغزی خواهد شد.

5. آلودگی هوا:
مغز بزرگترین مصرف كننده اكسیژن در بدن ماست. دمیدن هوای آلوده باعث كاهش اكسیژن تامینی مغز شده و منجر به كاهش كارآیی مغز می شود.

6. كمبود خواب:
خواب به مغزمان اجازه استراحت می دهد. دوره طولانی كاهش خواب منجر به شتاب گیری مرگ سلولهای مغزی خواهد شد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۹/۱۰/۰۷ساعت 16:56 توسط مهدی کرمانی |

تبیان اردبیل:

اگرچه خمیر دندان از زمان یونان باستان وجود داشته ولی تا زمان جنگ جهانی اول شناخته نشده بود. به محض اینکه کارخانجات شروع به ساخت خمیر دندان کردند، مردم به امید داشتن دندان هایی درخشنده، این ماده جادویی را خریداری می‌کردند. در اواخر جنگ جهانی اول، محبوبیت خمیر دندان بهمواد خطرناک موجود در خمیر دندان جایی رسیده بود که اکثر مردم بدون آن نمی‌توانستند زندگی کنند.
امروزه خمیر دندان در اطراف هر شخصی وجود دارد، اما به راستی چه چیزی این ماده را اینقدر خاص کرده است؟
چه یکبار در روز مسواک بزنید و چه سه بار، در هر حالت هیچگاه به مواد سازنده آن دقت نمی‌کنید زیرا اغلب تصور می‌کنید که مواد محتوی یک قوطی استاندارد خمیر دندان، برای دندان ها ضروری است. اما چرا بر روی اکثر خمیر دندان ها نوشته شده : “نخورید، نبلعید و …” ؟ در زیر به برخی از مواد خطرناک موجود در خمیر دندان اشاره می‌شود.

فرمالدئید
این ماده در اکثر خمیر دندان ها وجود دارد و همه باکتری هایی که پس از خوردن غذا یا خواب درون دندان هایتان ایجاد شده اند را از بین می‌برد. اما اگر مقدار زیادی از این ماده به طور تصادفی خورده شود، اثرات مرگباری به دنبال خواهد داشت. از اثرات قورت دادن فرمالدئید های شدید می‌توان به یرقان، کلیه درد، صدمه به کبد و مرگ اشاره کرد.

پاک کننده ها
به هنگام مسواک زدن، کف های خمیر دندان احساس خوشی را در فرد ایجاد می‌کند.در نتیجه سازتدگان خمیر دندان از مواد پاک کننده ای استفاده می‌کنند تا با ایجاد کف و حباب، احساس خوشی در فرد بوجود آید. اما اگر این حباب های دوست داشتنی بطور اتفاقی خورده شوند، منجر به مشکلات گوارشی در فرد می‌شوند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۹/۱۰/۰۷ساعت 16:53 توسط مهدی کرمانی |

وبلاگ کرمانی :

به طور کلی، دوغ در مقایسه با سایر فرآورده‌ های شیر، نسبت به گرمای محیط مقاومت بیشتری در برابر فساد دارد و در دمای محیط بهتر باقی می ‌ماند و نیاز به نگهدارنده‌ های مصنوعی دیگر ندارد....چرا دوغ خواب‌ آور است؟
دوغ یکی از فرآورد‌ه های مشتق از شیر است که از قدیم در فرهنگ ما جایگاه ویژه ‌ای داشته و دامنه نفوذ آن حتی به داستان‌ ها، متل‌ ها و ضرب ‌المثل‌ های ما نیز کشیده شده است. مصرف فراوان دوغ به‌ عنوان یک نوشیدنی همراه با غذا یا به صورت مجزا به ‌خصوص در ماه‌ های گرم سال سبب شده تا در سال‌ های اخیر، اغلب شرکت‌ های تولید کننده فرآورده‌ های لبنی توجه ویژه ‌ای به تولید این محصول داشته باشند و بخشی از تولیدات خود را به آن اختصاص دهند. اما دوغ از نظر غذایی چه جایگاهی دارد و چه عواملی بر کیفیت آن موثر هستند؟ دکتر گیتی کریم، متخصص علوم و صنایع شیر و استاد دانشكده دامپزشكی دانشگاه تهران، به این سوال پاسخ می ‌دهد.


خانم دکتر! ارزش غذایی دوغ تا چه میزانی است؟ آیا دوغ می ‌تواند جایگزین شیر شود؟
دوغ فرآورده ‌ای حاصل از شیر است که از اختلاط ماست و آب با نسبت‌ های مختلف و افزودن نمک تهیه می ‌شود. در صنعت برای طعم‌ دار کردن آن از اسانس ‌های مختلف مثل کاکوتی و نعناع یا گلبرگ‌ های خشک و خردشده گل محمدی استفاده می ‌کنند. شاید این طور بتوان گفت که دوغ نوشابه ماست است و حاوی کلسیم و سایر مواد معدنی، ویتامین ‌های موجود در ماست‌، پروتئین و چربی است. به همین دلیل ارزش غذایی آن از ماست کمی کمتر است. بنابراین جایگزین کردن آن به جای شیر چندان درست نیست اما برای افرادی که دارای مشکل عدم تحمل لاکتوز هستند، می ‌تواند مناسب باشد.


چرا دوغ این قدر خواب ‌آور است؟
این فقط مربوط به دوغ نیست. ماست و دوغ به دلیل داشتن برخی پپتیدهای موجود در کازئین و پروتئین‌ های سرم شیر (مثل تریپتوفان) دارای این ویژگی هستند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۹/۱۰/۰۷ساعت 16:50 توسط مهدی کرمانی |

به نقل از : ایسنا
 
اگر فكر می‌كنید كه انسان‌های 10 هزار سال پیش فقط از ریشه گیاهان و یا میوه‌ها و دانه‌های آنها تغذیه می‌كرده‌اند، كاملا در اشتباهید. منوی غذای انسان‌ 10 هزار سال پیش
محققان دانشگاه «بریگهام یانگ» در یك تحقیق جدید دریافته‌اند كه محلی ‌های منطقه نورت كریك شلتر در نیمه جنوبی ایالت اوتا 10 هزار سال قبل، حلیم پخته از آرد تهیه شده از دانه‌های نوعی گیاه خوراكی به نام برانجاسب آسیا شده، می‌خوردند.
محققان دریافتند كه محلی‌های این منطقه از ابزار سنگی برای آسیا كردن دانه‌ها، تهیه نمك و نیز پاك كردن و خرد كردن دانه‌ها و تهیه آرد از آنها استفاده می‌كرده‌اند.
پژوهشگران می‌گویند هزار سال پیش تغییری ناگهانی در فن‌آوری رخ داد و برای اولین بار سنگ‌های آسیا به ابزار تهیه غذای انسان افزوده شد.
مردم برای فرآوری دانه‌های كوچك و تهیه آرد از آنها استفاده از این ابزار را آغاز كردند اما قبل از ظهور سنگ‌های آسیا این منو غذایی شامل بوقلمون و اردك بوده است.
این پژوهش در مجله كیوا منتشر شده است

+ نوشته شده در ۸۹/۰۶/۰۶ساعت 23:54 توسط مهدی کرمانی |

محمد قریب (۱۲۸۸ در تهران - ۱۳۵۳) از اولین پزشکان متخصص طب اطفال ایران و بنیانگذار طب نوین اطفال در ایران و از بنیانگذاران بیمارستان مرکز طبی کودکان بود.

 زندگینامه

دکتر محمد قریب در سال ۱۲۸۸ در تهران متولد شد. پدرش مرحوم علی اصغر خان قریب و از مردم روستاي گرکان از توابع آشتیان بود. تحصیلات ابتدایی را در دبستان سیروس و متوسطه را در دارلفنون تهران (دارالمعلمین) گذراند . او در سال ۱۳۰۶ شمسی در زمره اولین گروه دانشجویان ایرانی بود که برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی به فرانسه رفتند. وی در پایان سال اول در شهر رن فرانسه موفق به دریافت جایزه لابراتور تشریح دانشکده پزشکی شد. وی در سال ۱۳۱۴ نخستین ایرانی بود که توانست در کنکور انترنی بیمارستان پاریس موفق شود.

دکتر قریب ، به پاس خدمات چشمگیر علمی ، به دریافت نشان دانش از دانشگاه تهران و نشان درجهٔ اول فرهنگ از وزارت آموزش و پرورش و نشان عالی لژون دونور از دولت فراسه نائل گشت.


وی در سال ۱۳۱۵ با دوشیزه زهرا قریب دختر مرحوم استاد عبدالعظیم قریب ازدواج کرد . و در سال ۱۳۱۷ به ایران بازگشت. پس از طی نمودن دوره سربازی در سال ۱۳۱۹ به عنوان دانشیار طب اطفال در دانشگاه به فعالیت علمی مشغول گردید. وی ابتدا در بیمارستان رازی به اداره بخش اطفال مشغول شد و بعد از آن به بیمارستان هزار تختخوابی رفت و در آنجا بخش اطفال را دایر کرد. او در سال ۱۳۱۹ کتاب بیماریهای کودکان را به چاپ رساند و در سال ۱۳۳۵ با همکاری دکتر حسن اهری آن را با اصلاحات جدید تجدید چاپ نمود.

دکتر قریب در سال ۱۳۲۱ موفق به دریافت نشان عالی دولت فرانسه شد و در سال ۱۳۵۰ به عضویت هیئت مدیره انجمن بین المللی بیماریهای کودکان در آمد. همچنین در آخرین سالهای عمر وی موفق به دریافت نشان درجه اول فرهنگ از وزارت آموزش و پرورش شد.

وی در طول سالهای فعالیت علمی خود در کنگره‌های مختلف بین المللی در کشورهای مختلف از جمله فرانسه، آمریکا، کانادا، ژاپن، ترکیه و اتریش شد و عضویت چندین مجمع علمی بین المللی را برعهده داشت. وی اولین تعویض خون را در ایران انجام داد و از بنیانگذاران انتقال خون در ایران بود.

از مهمترین اقدامات او بنیانگذاری و تأسیس اولین بیمارستان تخصصی کودکان یعنی بیمارستان مرکز طبی کودکان به همراه دکتر حسن اهری بود که ایشان این اقدام را در زمان بازنشستگی خود انجام دادند مرحوم دکتر قریب در حین فعالیت علمی فعالیت سیاسی و اجتماعی نیز داشت به گونه‌ای که بارها در کلاس درس به اقدامات رژیم پهلوی انتقاد نموده و پس از واقعه ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ نیز پس از امضای یک بیانیه به همراه ۱۰ تن دیگر از اعضای هیئت علمی دانشگاه مانند مهندس بازرگان، دکتر سحابی و دکتر نعمت الهی به دستورمحمدرضا شاه از دانشگاه اخراج شد که این موضوع باعث افزایش محبوبیت ایشان در بین دانشجویان و جامعه دانشگاهی گردید.

مرحوم دکتر قریب در سال ۱۳۵۱ به هماچوری (دفع خون از دستگاه ادراری) مبتلا شد که بعدها تشخیص سرطان مثانه داده شد و اقدامات درمانی انجام شده درایران و آمریکا تأثیر چندانی بر بیماری ایشان نداشته و سرانجام در روز سه شنبه اول بهمن ماه ۱۳۵۳ در بیمارستان مرکز طبی کودکان محل خدمت خود درگذشت و طبق وصیت وی، در قبرستان شیخان قم به خاک سپرده شد. براي مراسم تدفين دكتر محمد قريب، محمدرضا شاه پهلوی بهمراه خودروهاي دربار شخصاً جنازه دكتر محمد قريب را از تهران تا قم همراهي كردند[نیازمند منبع] و آيت الله مرعشي نماز ایشان را قرات نمود.[نیازمند منبع]


روزگار قریب نام مجموعه تلویزیونی است که کیانوش عیاری درباره زندگی دکتر محمد قریب ساخته‌ است.

تولد 1288
تهران
مرگ 1 بهمن 1353
تهران
مدفن قبرستان شيخان قم
لقب‌ها پدر طب کودکان ایران
زمینه فعالیت طب اطفال
ملیت ایرانی پرچم ایران
اهل روستاي گرکان
مذهب شيعه
همسر زهرا قریب
فرزندان حسین محسن ناهید مریم قریب
والدین علی اصغر خان قریب
پیشه پزشكي
نقش‌های برجسته بنیانگذار طب نوین اطفال در ایران و از بنیانگذاران بیمارستان مرکز طبی کودکان

محمد قریب
+ نوشته شده در ۸۹/۰۲/۰۵ساعت 12:3 توسط مهدی کرمانی |

نخستین کلمه‌ای که کودک به زبان می‌آورد چیست؟

 گویا این همان کلمه‌ای است که با آن مادر خود را صدا می‌کند. شاید گمان کنیم که یاد گرفتن کلمه «مامان» کاری ساده است؛ چگونه کودک به حرف می‌آید؟ولی در حقیقت فرایند پیچیده‌ای برای این یادگیری وجود دارد. اکنون این فرایند را گام به گام از نظر می‌گذرانیم: وقتی که کودک پا به دنیا می‌گذارد، مغز وی همچون برگی سفید و ننوشته است؛ هیچ چیزی در آن وجود ندارد. قسمت‌های مختلف مغز که حواس گوناگون را درک می‌کنند، هنوز چیزی دریافت نکرده‌اند. درست است که چشمان کودک باز است، ولی رشته اعصابی که چشم او را به مغز ارتباط می‌دهد، هنوز تکامل نیافته است؛ از این‌رو مغز وی نمی‌تواند چیزی را در خود ثبت کند.

 پس از یکی دو ماه که این اعصاب رشد یافت، کودک قادر به دیدن مادرش می‌شود. بر اثر دیدن مکرر چیزی،‌ مرکز حافظه برای مرئیات، در مغز کودک رشد می‌یابد. برخوردهای مکرر وی با مادرش، پی در پی ادراک‌هایی برایش پدید می‌آورد؛ ادراک‌هایی که همه در همان مرکز ثبت می‌شوند. تازه در این مرحله است که کودک مادر خود را می‌شناسد. هنگامی که مادر متوجه این مرحله از رشد کودک خویش می‌شود، شروع به معرفی خود می‌کند؛ یعنی گاه و بی‌گاه به خود اشاره می‌کند و می‌گوید: «مادر» یا «مامان». در آغاز، کودک قادر به شنیدن نیست؛ ولی هم‌چنان که اعصابش به تدریج رشد می‌یابد، به شنیدن هم توانا می‌شود. آن‌گاه بر اثر تکرار، مرکز حافظه برای مسموعات، در مغزش پیدا می‌شود و کم‌کم معنای کلمه «مادر» را درک می‌کند و مفهوم آن را خوب به ذهن می‌سپارد. در این مرحله، مادر باید به فرزند خود حرف زدن بیاموزد؛ مثلا بر اثر تکرار کلمه «مادر» یک واقعه مهم برای کودک روی می‌دهد؛ یعنی میان تصویر مادر که در مرکز بینایی مغز وی نقش می‌بندد، با ادراک صدایی که از گفتن آن کلمه برخاسته و به مرکز شنوایی مغز وی راه یافته است، رابطه‌ای برقرار می‌شود. چنین رویدادی را تداعی می‌گویند. یعنی اکنون کودک نه تنها چهره مادر را باز می‌شناسد، بلکه وقتی او را می‌بیند به یاد کلمه «مادر» هم می‌افتد. از این پس کودک شروع به تقلید از مادر خود می‌کند. کلمه «مادر» را بی‌آنکه بر زبان بیاورد، فعلا در ذهن خود جایگزین می‌سازد، و می‌کوشد تا رفته‌رفته آن را ادا نیز بکند. بر اثر کوشش‌های مکرر، هربار که مادر خود را می‌بیند، عضله‌های صورتش را به حرکت درمی‌آورد و سرانجام این توانایی را در خود ایجاد می‌کند که بگوید: «مادر». اما مادر در چنین حالی چون می‌بیند که کودکش قادر به تکلم شده است، از شادی در پوست خود نمی‌گنجد.

+ نوشته شده در ۸۹/۰۲/۰۲ساعت 12:10 توسط مهدی کرمانی |

ایران

ابوعلی سینا
زکریای رازی
محمد قریب

جهانشاه صالح
امیر خان امیراعلم
محمد حسین لقمان الدوله ادهم
جواد آشتیانی
منوچهر اقبال
احمد فرهاد معتمد
محمدعلی حفیظی
ابراهیم سمیعی
محسن ضیائی
نصراله مقتدر مژدهی
کمال الدین آرمین
احمد ابوالقاسم پیرنیا
الکساندر باقدیانس
عباس شیبانی
محمدحسن باستان حق
پرویز جبل عاملی
مهدی بیگدلی
محسن ساغری
حسن عارفی
علی شبیه خوانی
مجید سمیعی
حسین صادقی
محمدرضا هاتف


جهان

بقراط
پاستور، لویی
کخ،رابرت
رودولف فیرخو

+ نوشته شده در ۸۹/۰۲/۰۲ساعت 12:1 توسط مهدی کرمانی |

در روزگاران کهن این دانش بر مردم ناشناخته بود، و بیماری‌ها را برآمده از عوامل فراطبیعی می‌دانستند، و برای درمان آنها به سحر و جادو دست می‌یازیدند. یونانیان در پیشرفت این دانش نقش به‌سزایی داشتند. دانشمندانی از جمله بقراط، ارسطو و جالینوس از مروّجان اصلی این علم در یونان باستان بودند.مجسمه بقراط حکیم در دانشگاه UCSF آمریکا.

همگام با پیشرفت سایر علوم، روش علمی بنیانهای علم پزشکی را دگرگون نمود. پالایش مداوم دانسته‌ها و اطلاعات به همراه اکتشافات متعدد در رشته‌های علوم پایه پزشکی به علم نوین پزشکی منجر گردیده‌است.این علم اگرچه پایه‌های خود را از دانسته‌های گذشته گرفته‌است و هنوز نیز از علوم سنتی به عنوان منبع استفاده می‌کند ولی روش آن مبتنی بر استانداردهای سخت علمی است.

در حال حاضر به دلیل گسترده شدن دانش پزشکی علاوه بر پزشکی عمومی، علم پزشکی به رشته‌های تخصصی و فوق تخصصی فراوان تقسیم گردیده‌است و همچنین ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با رشته‌هایی مانند داروسازی،فیزیوتراپی، علوم آزمایشگاهی، پیراپزشکی دارد.

پزشکی در ایران
پزشکی در ایران به دورانی یونان باستان بر می‌گردد. با دانشگاه‌هایی مانندجندی‌شاپور، پزشکی در ایران گسترش یافت، پس از اسلام نیز این روند ادامه یافت. از پزشکان بزرگ ایرانی می‌توان به بزرگمهر طبیب (بوذرجمهر) و بعدها در دورهٔ اسلامی می‌توان به ابن سینا، زکریای رازی و علی ابن سهل طبری اشاره کرد.

+ نوشته شده در ۸۹/۰۲/۰۱ساعت 11:55 توسط مهدی کرمانی |

احساس تشنگی هنگامی دست می‌دهد که ما احساس خشکی در گلو کنیم.
احساس گرسنگی نیز هنگامی است که ما متوجه خالی بودن معده خود می‌شویم.
اما حقیقت غیر از این‌هاست؛ چرا که هیچ یک از این دو احساس نیست که ما را گرسنه یا تشنه می‌سازد. آیا گرسنگی و تشنگی را می‌توان مهار کرد؟

خون معمولا باید مقدار معینی آب و نمک دربر داشته باشد؛ بافت‌های بدن نیز همین‌طور. اکنون فرض کنید که این موازنه در لحظه‌ای بر هم بخورد. به هر دلیلی که باشد خون بی‌درنگ از درون بافت‌ها آنقدر آب برمی‌گیرد تا بار دیگر موازنه خود را باز یابد.
آن‌گاه کم شدن آب در بافت‌ها به مرکز تشنگی که جایی است در مغز، مخابره می‌شود. در این حال، مرکز تشنگی تکانه‌ای به حلق یا گلو می‌فرستد و سبب انقباض آن می‌شود. بر اثر این انقباض است که ما در گلوی خود احساس خشکی می‌کنیم و ندا برمی‌آوریم که تشنه‌ایم!

احساس گرسنگی نیز از مغز سرچشمه می‌گیرد؛ بدین معنا که در مغز جایی است به‌نام مرکز گرسنگی، که مانند ترمز بر روی فعالیت معده و روده‌ها عمل می‌کند.
تا هنگامی که غذای کافی در خون هست، مرکز گرسنگی فعالیت معده و روده‌ها را کند می‌کند؛ ولی همین که مواد غذایی در خون کم شود، این مرکز با شل کردن ترمز‌ها، دست به‌کار می‌شود. در این حالت، روده‌ها فعال می‌شوند؛ معده «می‌غرد» و به ما احساس گرسنگی دست می‌دهد.

البته ما تا حدودی قادریم که گرسنگی خود را مهار کنیم. این امر از راه مهار کردن سرعت مصرف ذخیره غذایی میسر است.
در طبیعت، حیوانات کوچک و فعال‌تر زودتر ذخیره غذایی خود را به مصرف می‌رسانند. در نتیجه، یک پرنده مثلا ظرف پنج روز از گرسنگی می‌میرد؛ ولی یک سگ در دوازده روز.
به هنگام آرامش، ذخیره پروتئین در بدن مدتی درازتر باقی می‌ماند، با هنگامی که انسان بر‌‌آشفته شود و یا وحشت کند.

برخی از مردم هستند که خود را برای مدتی طولانی به گرسنگی عادت می‌دهند. این تمرین از راه نوعی تمرکز‌ آگاهانه، انجام می‌گیرد؛ درست مانند کسانی که با تمرین، خود را قادر می‌سازند تا کارهای دشوار ورزشی را انجام دهند.
اما مهار کردن تشنگی بسیار دشوار است؛ ولی باز کسانی یافت می‌شوند که از طریق «کوشش‌های ‌خودآگاه»، در برابر آن تاب می‌آورند.

+ نوشته شده در ۸۹/۰۱/۰۱ساعت 12:13 توسط مهدی کرمانی |

اثرات مثبت یوگا برای رفع اضطراب و افسردگی بر هر شکل دیگری از ورزش کردن ارجحیت دارد

پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون اعلام کردند  نتایج یک تحقیق جدید نشان داده است که برای برطرف کردن احساسات اضطراب و افسردگی ، تاثیر یوگا بهتر از پیاده‌روی است.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از تلگراف  ،  محققین در این تحقیق تاکید کردند: نه تنها یوگا برای رفع اضطراب و افسردگی مفیدتر از پیاده‌روی است . بلکه اثرات مثبت یوگا برای رفع اضطراب و افسردگی بر هر شکل دیگری از ورزش کردن ارجحیت دارد.

محققان در این پژوهش، مغز افرادی را که یوگا انجام داده بودند با اشخاصی که پیاده‌روی کرده بودند، مورد مقایسه قرار دادند.

این محققان سطح ماده‌ای موسوم به گاما – آمینو بیوتریک یا GABA را در هر دو گروه بررسی کردند. پایین بودن میزان GABA در مغز با بروز افسردگی و یا سایر اختلالات گسترش اضطرابی توام است.

پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که در گروهی که یوگا می‌کردند، میزان کاهش اضطراب خیلی بیشتر و قابل توجه‌تر بود و بهبود خلق آنها نیز به مراتب بیشتر از گروهی بود که پیاده‌روی را در همان دوره یکسان انتخاب کرده بودند.

محققان می‌گویند با توجه به این نتایج، یوگا باید بعنوان روش درمانی بالقوه برای بهبود نوع خاصی از اختلالات روانی در نظر گرفته شود.

یوگا را روش کنترل امواج فکر یا ذهن شرح مى‏دهند. یوگا یک روش رویکرد نظام‏مند دستیابى به وحدت با هستى است و یک مکتب مراقبه فکر است که انسان را تشویق مى‏کند و یارى مى‏دهد به عالى‏ترین امکانات بالقوه خود دست یابد و آن‏ها را بالفعل کند.

استادان برجسته یوگا در طول قرن‏ها ظرایف و حالات بدنى انسان را مطالعه کرده و سپس حالات و حرکاتى که به آسانى مى‏توان آن‏ها را تعلیم داد و اجرا و تکرار کرد عرضه کرده‏اند.

این حالات و حرکات را که هندوان آسانا مى‏نامند آثارى قابل پیش‏بینى روى کارکردهاى بدن انسان مى‏گذارند و از پیدایش دردها و بیمارى‏ها پیش‏گیرى مى‏کنند و یا آن‏ها را درمان مى‏کنند .
باید توجه شود که اجراى منظم و طولانى مدت یوگا مى‏تواند تغییرات جسمى و روانى در بدن تولید کند و کوشش‏هاى خودسرانه فردى ممکن است به جاى کمک‏رسانى به آسیب‏رسانى انجامد. اگر بخواهیم درمان قطعى براى برخى دردها و اختلال‏هاى عصبى-روانى و بیمارى‏ها را از یوگا بطلبیم باید آماده باشیم که استادى وارسته پیدا کنیم و تحت هدایت او به تمرین‏هاى طولانى مدت پردازیم .

هدف یوگا هماهنگ کردن سیستم های مختلف بدن است تا در پرتو آن شادابی و تندرستی کلی بدست آید. به گفته سوامی شیواناندا پدر یوگای علمی معاصر: یوگا اتحاد و هماهنگی اندیشه، سخن، کردار و عمل است.

سیستم یوگا به شاخه های متعددی نظیر هاتا ، راجا ، گیانا ، کارما ، کندالینی، مانترا و لایا یوگا تقسیم شده است که هر کدام از شاخه ها بنا به هدفی که دنبال می کنند به ذکر جزئیات پرداخته و هر فرد میتواند متناسب با خصوصیات فردی و نیاز شخصی روش مورد علاقه خود را انتخاب و دنبال کند.

+ نوشته شده در ۸۸/۱۲/۱۵ساعت 12:43 توسط مهدی کرمانی |

استفاده از پروتئین GLI2 می تواند به تشخیص و درمان سرطان پوست از نوع ملانوم کمک کند

پژوهشگران علوم پزشکی می‌گویند نوعی مولکول که در پیشرفت سرطان پوست دخیل است می‌تواند در آزمایش‌های تشخیص بیماری‌ و پیشگیری از آن به عنوان نوعی درمان جدید به کار گرفته شود.

 
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از خبرگزاری فرانسه  ،  به دلیل افزایش میزان ابتلا به سرطان پوست در سراسر جهان اکثر متخصصان توصیه می‌کنند خود را از اشعه‌های مضر آفتاب دور نگه داریم.
ملانوم‌های پوستی عامل ۴ درصد از سرطان پوست و ۸۰ درصد مرگ‌های وابسته به سرطان پوست است زیرا خیلی سریع به مراحل حاد می‌رسند. گروهی از محققان موسسه فرانسوی Curie-Inesrm موفق به شناسایی نوعی مکانیسم مولکولی شده‌اند که می‌تواند جلوی پیشرفت سرطان پوست را بگیرد.

آزمایش‌های انجام شده روی موش‌ها نشان دادGLI2 به طور مستقیم در از بین رفتن سنتز مولکولی نقش داشته و پروتئین GLI2 زمینه را برای هجوم سلول‌های بدخیم سرطانی فراهم می‌آورد هر چه تومورها تهاجمی و وخیم‌تر شوند میزان این پروتئین افزایش می‌یابد. استفاده از پروتئین GLI2 به عنوان نشانگان پیشرفت بیماری می‌تواند در درمان‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.
ملانوم‌های پوستی عامل ۴ درصد از سرطان پوست و ۸۰ درصد مرگ‌های وابسته به سرطان پوست است زیرا خیلی سریع به مراحل حاد می‌رسند.

گروهی از محققان موسسه فرانسوی Curie-Inesrm موفق به شناسایی نوعی مکانیسم مولکولی شده‌اند که می‌تواند جلوی پیشرفت سرطان پوست را بگیرد.
نتایج این تحقیق‌ نشان می دهد وقتی فردی در معرض اشعه‌های ماورای‌بنفش خورشید قرار می‌گیرد سلول‌‌های پوستی تلاش می‌کنند آسیب‌های وارده را جبران کنند اما وقتی مواجهه با اشعه‌ها زیاد و به طور مرتب باشد پوست قادر به بهبود آسیب‌های وارده نبوده و آسیب‌های وارده به DNA زمینه را برای ابتلا به سرطان پوست فراهم می‌آورد.

محققان متوجه شده‌اند نوعی پروتئین که عامل نسخه‌برداری (GLI2) در روند پیشرفت ملانوم است نقشی اساسی در این میان بازی می‌کند.
آزمایش‌های انجام شده روی موش‌ها نشان دادGLI2 به طور مستقیم در از بین رفتن سنتز مولکولی نقش داشته و پروتئین GLI2 زمینه را برای هجوم سلول‌های بدخیم سرطانی فراهم می‌آورد هر چه تومورها تهاجمی و وخیم‌تر شوند میزان این پروتئین افزایش می‌یابد.

استفاده از پروتئین GLI2 به عنوان نشانگان پیشرفت بیماری می‌تواند در درمان‌ها مورد استفاده قرار بگیرد. در سال ۲۰۱۰، ۸۲۵۵ مورد جدید سرطان‌ پوست در فرانسه گزارش شده که ۵۳ درصد افراد مبتلا را خانم‌ها تشکیل می‌دادند.

نتایج این تحقیق در مجله National Cancer Institute  منتشر شده است .

+ نوشته شده در ۸۸/۱۲/۱۰ساعت 12:44 توسط مهدی کرمانی |

لنز بیولوژیکی _ دیجیتالی ، به بهبود بینایی افراد کم‌ بینا کمک خواهد کرد

پژوهشگران می گویند این لنزهای دیجیتالی که قرار است ظرف پنج سال آینده روانه بازار شوند، گام بعدی عمل‌های لیزر محسوب می‌شوند که امروزه روی چشم‌ها صورت می‌گیرد.http://img4u.net/images/pmz322co43ib977lt4s.jpg
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  این لنز پس از تولید با قیمت هزار پوند وارد بازار می‌شود و به همین خاطر، امکان خرید آن برای همه میسر نخواهد بود. کارشناسان به تولید این لنز بسیار امیدوار هستند و اعلام کرده‌اند که به احتمال قوی، با گذشت مدت کوتاه قیمت آن تا اندازه زیادی کاهش خواهد یافت.
متخصصان پزشکی از طرحی مدل جدیدی از لنز‌های چشمی خبر داده‌اند که می‌تواند بینایی را به افراد نابینا و کم‌بینا برگرداند.
این لنزهای دیجیتالی که قرار است ظرف پنج سال آینده روانه بازار شوند، گام بعدی عمل‌های لیزر محسوب می‌شوند که امروزه روی چشم‌ها صورت می‌گیرد.
لنز بیولوژیکی جدید قادر است احتمال ابتلا به بیماری‌های چشمی را در افراد از بین ببرد، اما باید توجه داشت که قیمت بالای آن می‌تواند باعث عدم محبوبیت این ابزار در بازار شود.
طبق پیش‌بینی‌های انجام شده، این لنز پس از تولید با قیمت هزار پوند وارد بازار می‌شود و به همین خاطر، امکان خرید آن برای همه میسر نخواهد بود.
کارشناسان به تولید این لنز بسیار امیدوار هستند و اعلام کرده‌اند که به احتمال قوی، با گذشت مدت کوتاه قیمت آن تا اندازه زیادی کاهش خواهد یافت.
با این لنز بیولوژیکی، عمل‌های جراحی لیزر برای همیشه از بین خواهد رفت و بیماران می‌توانند با قراردادن این لنز روی چشمان خود،‌ بیماری‌ها را درمان کنند.

+ نوشته شده در ۸۸/۰۲/۰۱ساعت 12:45 توسط مهدی کرمانی |